eBankarstvo

Što su emisije stakleničkih plinova i kako se računaju Opseg 1, 2 i 3?

Što su emisije stakleničkih plinova i kako se računaju Opseg 1, 2 i 3?
Staklenički plinovi su plinovi koji uzrokuju efekt staklenika u atmosferi. Zajednička značajka svih stakleničkih plinova (vodena para, ugljikov dioksid, metan…) je da otežavaju izlazak dugovalnog toplinskog zračenja iz atmosfere planeta te uzrokuju podizanje temperature atmosfere. Neki od njih imaju negativni utjecaj na koncentraciju ozona u stratosferi.


Emisije stakleničkih plinova (GHG) kategorizirane su u tri "opsega" kako bi se organizacijama pomoglo da razumiju i upravljaju svojim ugljičnim otiskom.


Emisije opsega 1 su izravne emisije iz izvora koji su u vlasništvu ili pod kontrolom organizacije. Te su emisije rezultat aktivnosti koje su izravno pod kontrolom organizacije i događaju se na licu mjesta.

Primjeri emisija opsega 1 uključuju:

  • Emisije nastale izgaranjem fosilnih goriva, kao što su ugljen, nafta i prirodni plin, u kotlovima, vozilima i opremi.
  • Emisije iz industrijskih procesa kao što su proizvodnja cementa ili metala
  • Emisije od odlaganja i obrade otpada, kao što su odlagališta i spaljivanje otpada.
  • Emisije iz prijevoza na licu mjesta, kao što su vozila i oprema koja se koristi u rudarstvu ili građevinarstvu.

Emisije opsega 2 su neizravne emisije iz proizvodnje kupljene električne energije, pare, grijanja i hlađenja koje koristi organizacija. Ove emisije su uzrokovane proizvodnjom energije koju troši organizacija, ali se stvara na izvoru izvan izravne kontrole organizacije.

Primjeri emisija opsega 2 uključuju:
  • emisije iz električne energije kupljene iz mreže
  • emisije od pare, topline ili hlađenja kupljene od sustava daljinske energije
  • emisije iz električne energije proizvedene na licu mjesta putem obnovljivih izvora, kao što je solarna energija ili energija vjetra, ne smatraju se emisijama opsega 2.
Izračun emisija opsega 2 temelji se na lokacijskoj ili tržišnoj metodi. Lokacijska metoda izračunava emisije na temelju prosječnog intenziteta emisija mreže u regiji u kojoj se nalazi organizacija, dok tržišna metoda izračunava emisije na temelju specifičnog izvora energije koju je organizacija kupila.

Emisije opsega 3 sve su druge neizravne emisije koje se javljaju u lancu vrijednosti organizacije, ali nisu uključene u opseg 1 ili 2. Te su emisije rezultat aktivnosti koje su dio poslovanja organizacije, ali se događaju izvan organizacije. vlastitu izravnu kontrolu.

Primjeri emisija Opsega 3 uključuju:
  • Vađenje i proizvodnja otkupnih materijala i goriva
  • Prijevoz i distribucija proizvoda, uključujući uzvodni i nizvodni prijevoz
  • Korištenje i odlaganje proizvoda od strane kupaca
  • Odlaganje ili obrada otpada koji proizvede organizacija
  • Putovanje zaposlenika
  • Zakup i najam zgrada
  • Poslovno putovanje
  • Uzvodni transport i distribucija kupljene električne energije, pare, topline i hlađenja


Određivanje i izvješćivanje o emisijama Opsega 3 može biti izazovno jer se pojavljuju u lancu vrijednosti izvan izravne kontrole organizacije, a podaci možda neće biti lako dostupni. Međutim, izvješćivanje o tim emisijama može pružiti sveobuhvatniju sliku ukupnog stakleničkog otiska organizacije.

Banka je trenutno posvećena izračunu emisija stakleničkih plinova iz Opsega 1 i Opsega 2.

ESG Upitnik trenutno ne obuhvaća pitanja o Opsegu 3.

Metodologija izračuna emisija stakleničkih plinova i faktori emisija objavljeni su na sljedećim linkovima:

Kako izračunati Opseg 1 i 2?


Osnovni podaci potrebni za izračun sa primjerima:

1. Podaci o aktivnosti
  • Potrošnja energije (električna energija u kw/h, plin u kW/h, gorivo u litrama – za službena vozila na fosilna goriva, kWh/100km za električna vozila)
  • Poslovna putovanja nevezana uz vozila u vlasništvu tvrtke (avion, željeznica, autobus, rent a car; uključujući i dnevne migracije na posao)

2. Faktor emisije je reprezentativna vrijednost koja povezuje količinu onečišćujuće tvari ispuštene u atmosferu s aktivnošću povezanom s ispuštanjem te onečišćujuće tvari​2. Faktor emisije je reprezentativna vrijednost koja povezuje količinu onečišćujuće tvari ispuštene u atmosferu s aktivnošću povezanom s ispuštanjem te onečišćujuće tvari.

Svaka aktivnost i svaki energent ima svoj faktor emisije. Faktore emisije je moguće naći u javno objavljenim podacima (EIB metadologija) i nije ih potrebno računati.

3. Emisija stakleničkih plinova je količina ugljičnog dioksida i drugih stakleničkih plinova ispuštenih u atmosferu kao rezultat aktivnosti određenog pojedinca, organizacije ili zajednice.

Izračun stakleničkih plinova:

Emisija stakleničkih plinova  = Podaci o aktivnosti x Faktor emisije
 

 

Primjeri izračuna Opseg 1 i 2 


Opseg 1 – izračun faktora emisije za dizelsko motorno vozilo
  • a) Ukoliko imamo podatak koliko je vozilo potrošilo goriva tijekom izvještajnog perioda, npr. osobno vozilo je potrošilo 2160 litara diesela u 12 mjeseci i znamo da je emisijski faktor diesela 2640g/l:
  • Aktivnost: 2160 l diesela
    Faktor emisije: 2640 gCO2/l = 2,64 kgCO2/l
    GHG emisije= 2,64 x 2160 = 5702,4
    Ugljični potpis navedenog osobnog vozila je 5,702 tone CO2
  • b) Ukoliko imamo podatak koliko je vozilo prošlo kilometara tijekom izvještajnog perioda i koliko vozilo stvara gCO2/km, npr. vozilo je prošlo 43200km u 12 mjeseci i stvara 132 gCO2/km:
  • Aktivnost: 43 200km
    Faktor emisije: 132 gCO2/km = 0,132 kgCO2/km
    GHG emisije= 43 200 x 0,132= 5702,4kgCO2
Opseg 2 – izračun faktora emisije za potrošnju električne energije
  • ​Ukupna potrošnja električne energije: 2 148 897 kWh ; Emisijski faktor za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj (izvor: EEA): 0,138g/kWh
  • GHG emisija =  potrošnja x emisijski faktor

    2.148.897kWh x 0,138g/kWh = 296,5 tCO2