eBankarstvo

Što uključuje izvještavanje o održivosti?

Što uključuje izvještavanje o održivosti?
Izvještavanje o održivosti je nefinancijsko izvještavanje u kojem tvrtka javno izvještava svom utjecaju na okoliš i društvo te sadrži informacije koje se odnose barem na okolišna, društvena i kadrovska pitanja te pitanja u vezi s poštivanjem ljudskih prava, borbom protiv korupcije i podmićivanjem (Direktiva 2014/95/EU, čl. 1.). Objavljene informacije tvrtke zainteresirani sudionici na financijskim tržištima, financijski savjetnici, poslovni partneri ili dobavljači mogu uzeti u obzir prilikom procjene utjecaja tvrtke na parametre održivog razvoja.

Okolišni čimbenici (E) uključuju učinke tvrtke na prirodu, odnosno okoliš. Društveni čimbenici (S) uključuju način na koji tvrtka upravlja odnosima sa zaposlenicima, dobavljačima, kupcima i društvenim zajednicama s kojima posluje. Čimbenici korporativnog upravljanja (G) koncentriraju se na teme kao što su dobre upravljačke strukture, isplaćivanje naknada, sustav unutarnjih kontrola, transparentnost i prava dioničara. U nefinancijskim izvještajima tvrtke su dužne objavljivati relevantne, točne i pravovremene informacije.

Kako bi se osigurala dosljednost i usporedivost nefinancijskih izvještaja, preporuča se primjena nekih od standarda izvještavanja, što za sada nije obveza za tvrtke, ali se smatra dobrom praksom. I dok danas najveći broj tvrtki u izvještavanju primjenjuje standarde Globalne inicijative za izvještavanje (GRI), Europska savjetodavna skupina za financijsko izvještavanje (EFRAG) radi na nacrtu jedinstvenih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS) koji će biti velik korak naprijed na području nefinancijskog izvještavanja.


HPB priprema godišnje nefinancijske izvještaje od 2017. godine te ih objavljuje unutar godišnjih financijskih izvještaja. Za 2022. HPB će objaviti prvi samostalni nefinancijski izvještaj uz primjenu GRI standarda.
 

Tko je obveznik izvještavanja o održivosti?

Prema trenutnoj Direktivi o nefinancijskom izvještavanju (NFRD) obveznici objavljivanja nefinancijskog izvještaja su veliki poduzetnici koji su subjekti od javnog interesa i koji na datum bilance prelaze kriterij prosječnog broja od 500 zaposlenih tijekom prethodne poslovne godine.

Prema prijedlogu izmjene Direktive o nefinancijskom izvještavanju (CSRD), obveznici sastavljanja i objavljivanja nefinancijskih izvještaja su velika poduzeća sa više od 250 zaposlenika te sva poduzeća koja kotiraju na uređenim tržištima (osim mikro poduzeća). Cilj CSRD-a je unaprijediti informacije koje industrija, odnosno gospodarstvo priprema za financijski sektor, kako bi dala dovoljno informacija financijskim institucijama koje će na temelju njih usmjeravati sredstva prema održivim poduzećima i održivim projektima. Nova direktiva i jedinstveni standardi izvještavanja o održivosti  obuhvatit će više od 49.000 tvrtki diljem Europe, u usporedbi s trenutačnih 11.600, uz očekivanje puno šireg spektra podataka o održivosti s obzirom na poslovni model, strategiju i lanac vrijednosti.

Prema planovima Europske komisije, obveza nefinancijskog izvještavanja će se proširiti i na mala i srednja poduzeća (SME).